DENİZCİLİK

 

Yılmaz Ulusoy, 1981 yılında kurulan ve 10 şirketten oluşan Ulusoy Denizcilik A.Ş.’nin ortaklarından olup kurulduğundan bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütmektedir.

 

2008 yılında kurulan Yılmaz Ulusoy Holding A.Ş. Denizcilik Grubu filosuna kattığı 4 adet kuru yük gemisi ile 7 şirkete sahip bir kuruluş olarak deniz taşımacılığına devam etmektedir:
 

Blue Fin Shipping Ltd.

Yellow Fin Shipping Ltd.

White Fin Shipping Ltd.

Red Fin Shipping Ltd.

Finner Ship Management Ltd.

PMP Gemicilik A.Ş.

PMP Denizcilik A.Ş.

 

Mevcut filo gemilerinin tüm teknik ve ticari işletmesinin en verimli, emniyetli ve etkin bir şekilde yapılması için 2011 yılında Finner Ship Management Ltd. şirketi kurulmuştur. (Web sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.) Finner Ship Management Ltd. yüksek deneyim ve tecrübeye sahip profesyonellerden oluşan yönetim kadrosuyla grubun hedeflerine ulaşmasında katkı sağlayacak temel taşlardan biri olmuştur.

 

Grubun 2010 yılında inşası başlayan ve 2011 yılında tümü teslim alınan 4 adet 57.000 DWT Supramax gemilerden oluşan filosu dünya denizlerinde çalışmaya başlamıştır. Grubun sahip olduğu filonun 2015 yılına kadar 64.000 DWT gemilerle büyütülmesi hedeflenmiştir.

 

DENİZCİLİK SEKTÖRÜ İŞTİRAKLERİ

 

Denizcilik sektörü iştiraklerimiz arasında şu şirketler yer almaktadır:
 

Ulusoy Denizcilik A.Ş.,

Ulusoy Gemi İşletmeleri A.Ş.,

Ulusoy Ro-Ro İşletmeleri A.Ş.,

Ulusoy Deniz Taşımacılığı A.Ş.

Ulusoy Deniz Yolları A.Ş.

Ulusoy Martı Ro-Ro İşletmeleri A.Ş.,

Ulusoy Çeşme Liman İşletmesi A.Ş.,

Ulusoy Ro-Ro Yatırımları A.Ş.

Ulusoy Ro-Ro Hatları A.Ş.

Karadeniz Ro-Ro ve Konteyner Taşımacılığı A.Ş.,

Ulusoy Lojistik Taşıma ve Konteyner Hiz. A.Ş.,

Karadeniz Ro-Ro İşletmeleri A.Ş.’dir.

 

Denizcilik sektörü iştirakleri; 6 adet Roro gemisi, 4 adet kuru yük gemisi ile Ro-Ro taşımacılığı, acentelik, liman işletmeleri, gemi kiralama, kumanyacılık, personel hizmetleri, liman yükleme ve boşaltma hizmetlerini İstanbul, Samsun, Trabzon, Giresun, Hopa, Mersin, İskenderun ve Çeşme gibi, Türkiye’nin en önemli limanlarındaki ofislerinde vermektedir. Türkiye, İtalya, Ukrayna ve Rusya hatlarında yaptığı düzenli Ro-Ro seferleriyle ülkeleri birbirine bağlanmış durumdadır.

 

İştirakler aracılığıyla yapılan en önemli yatırımlardan bir diğeri işletme hakkı alınan Çeşme Limanı’dır. 1992-2003 yılları arasında Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen Çeşme Limanı’nın 30 yıllık işletme hakkı 2003 yılında Çeşme Ulusoy Liman İşletmesi A.Ş. tarafından devir alınmıştır. Halen Çeşme Ulusoy Liman İşletmesi A.Ş. tarafından işletilen liman yapılan ek yatırımlarla pilotaj, römorkaj ve barınma hizmetlerine bağlı olarak iç ve dış deniz hatları terminali, acente hizmetleri, liman yönetimi konularında hizmet vermektedir.